Lukáš Havlíček | 15. května 2009

Archív

Vyhlášení ankety Sportovec kraje Vysočina 2008

Slavnostní vyhlášení sedmého ročníku ankety Sportovec kraje Vysočina se uskutečnilo 15. května 2009 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Titul nejlepšího sportovce roku Vysočiny obhájila rychlobruslařka ze Žďáru nad Sázavou Martina Sáblíková. Česká rychlobruslařská jednička zopakovala prvenství ve Světovém poháru Světového na dlouhých tratích a stala se mistryní světa na 5 km. Z mistrovství Evropy přivezla bronzovou medaili a stejný kov vybojovala v časovce družstev na republikovém mistrovství v silniční cyklistice, jíž se věnuje přes léto. Ocenění za Martinu, která je momentálně na sportovním soustředění v Itálii přebírala maminka Eva.

Nejlepším sportovcem se zdravotním handicapem je pro rok 2008 cyklista Michal Šiška z Veloservisu Team Havlíčkův Brod, který jako dvanáctý vozíčkář na světě dokončil Havajský závod v dlouhém triatlonu Ironman a dále obsadil třetí místo na MČR v handbike, což je speciální kolo pro vozíčkáře, na stejném náčiní mu patří také druhé místo v Českém poháru.

Trenérem roku 2008 se stal Petr Ryška z Jihlavského plaveckého klubu AXIS. Jeho svěřenci získali čtvrté místo na MČR družstev mužů a dále 19 titulů mistrů ČR v kategoriích žactva, dorostu a dospělých. Petr Ryška je zároveň hlavním trenérem juniorské reprezentace ČR. Na mistrovství Evropy juniorů v Bělehradě získal jeho svěřenec Jan Šefl bronzovou medaili.

Nejlepším sportovcem do 15 let se stala talentovaná Kateřina Švecová, která se aktivně věnuje sportovní gymnastice, horolezectví a vodnímu lyžování. Je jedním z největších českých talentů tohoto odvětví. V kategorii do 14 let obsadila na přeborech České republiky druhé místo v kombinaci a ve skoku a třetí místo ve figurální jízdě. Na absolutním mistrovství České republiky (bez rozdílu věku), získala bronz ve slalomu, čtvrté místo ve skoku a kombinaci. V evropských žebříčcích za rok 2008 figuruje v kategorii do 12 let šestém místě ve slalomu. Ve skoku, trikách a kombinaci je nejlepší v Evropě. Všestranná sportovkyně dále závodí ve sportovní gymnastice za oddíl TJ Sokol Bedřichov. V horolezectví na umělé stěně reprezentuje Švecová Club sportů Jihlava. Na přeborech mládeže v Praze obsadila stříbrnou pozici. V celkovém pořadí pohárových závodů Moravské skupiny Tendom cup 2008 skončila třetí.

Své sportovní úspěchy z loňského roku zúročil v podobě vítězství v kategorii sportovec senior Zdeněk Kocman. Tento zápasník v řecko-římském stylu získal na konci loňského roku titul mistra světa v nejmladší veteránské kategorii od 35 do 40 let. Za Jiskru Havlíčkův Brod nastoupil v ruském Permu v hmotnostní kategorii do 120 kg, kde vybojoval čtyři utkání v nichž nenašel přemožitele a získal tak titul mistra světa.

Sportovně relaxační centrum Fanatic Havlíčkův Brod odborná porota umístila na první místo v kategorii sportovní kolektiv. V roce 2008 do sbírky oddílu přibylo zlato z mistrovství světa v kadetské i juniorské kategorii v Rusku, dále domácího šampionátu ve stejných kategoriích. Havlíčkův Brod kraloval i turnajům Fitness Cupu v Praze a Open Cupu na Kladně.

Čtenáři krajských periodik rozhodli o vítězích mediální ankety – nejoblíbenější sportovkyní se stala rychlobruslařka Martina Sáblíková, nejoblíbenějším sportovním kolektivem je pro rok 2008 TJ Sokol Nové Veselí – mladší žáci soutěžící v házené.

Partnerské odkazy

Partneři

09.05.2024
Zažil to, o čem se sní každému hokejistovi. Zahrát si na mistrovství světa ve své zemi. Otakar Janecký startoval na domácím šampionátu v roce 1992. V…